Jak usunąć plamy z marchewki?

Powszechnie wiadomo, iż marchew jest zdrowym warzywem, który dostarcza organizmowi witaminę A. Jednak plamy z marchewki mogą być trudne do usunięcia z ubrań, ponieważ szybko i głęboko wnikają w bawełnę i inne tkaniny. Gdy taka plama powstanie, należy jak najszybciej ją usunąć.

Osoby, które mają małe dzieci na pewno już walczyli z marchewkowymi plamami – aby się ich pozbyć zaleca się wykonać następujące kroki. Na początku należy pozbyć największych kawałków/resztek marchewki na ubraniu. Następnie przeprać to w zimnej wodzie (koniecznie w zimnej, gdyż ciepła woda tylko utrwali plamę). Zastosować odplamiacz (np. Vanish), który rozkłada białka i tłuszcze. Pozwala to na skutecznie pozbycie się plam organicznych. Niektóre osoby polecają również szare mydło. Potem zrobić standardowe pranie w pralce. Na koniec upewnić się czy plama została usunięta – jeżeli nie zrobić ponowne pranie. Nie pozostawiać do wysuszenia, ponieważ wtedy plama może pozostać na stałe.

Jak usunąć plamy z marchewki z dywanów i mebli?

Podnieść kawałki warzywa z nawierzchni. Wymieszać łyżkę płynu do naczyń z dwiema szklankami ciepłej wody. Namoczyć w tym szmatkę i delikatnie szorować ubrudzone miejsce, aż do usunięcia plamy. Następnie wziąć suchą szmatkę i zetrzeć resztki spienionego mydła. Na sam koniec spłukać lekko zimną wodą i zatrzeć do sucha. Po takim zabiegu plamy powinny zejść.

7 komentarzy:

 1. Marchewka akurat łatwo schodzi zwykłym "Vanishem",
  Ja się zajmuję sprzątanie mieszkań. Wrocław jest pełen zleceń.

  OdpowiedzUsuń
 2. no własnie a co gd plama zaschnie? vanish, szare mydło, wszelkie odplamiacze, woda utleniona, cytryna nie działają?

  OdpowiedzUsuń
 3. Plamę należy powiesić na slońcu zniknie na 100%.

  OdpowiedzUsuń
 4. A wiecie może jak usunąc plamy z marchwi na plastiku? Moja tarka zamiast białej jest pożółkła... :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podaję kilka sposobów na usunięcie marchewkowych plam z plastiku. Mam nadzieję, że pomogłam :)

   1. Spróbuj soku z cytryny
   2. Rozcieńczony wybielacz z wodą
   3. A kiedy jeszcze plamy są świeże można zastosować zwykły olej jadalny naniesiony na kawałek ręcznika papierowego. Po czym przetrzeć brudne miejsce. Na końcu można zmyć wodą z płynem do naczyń.

   To by było na tyle.

   Usuń