Jak usunąć plamy z trawy?

Latem, gdy za oknem świeci słońce, a temperatury sięgają zenitu nie warto siedzieć w domu. W takich porach najlepiej wziąć dzieci i wybrać się na spacer do parku. Niestety bardzo często kończy się to plamami z trawy na ubraniach – na przykład na jeansach. Kiedy wrócimy do domu z tej sielskiej wyprawy trzeba wziąć się za usuwanie tych plam. Poniżej opisane są metody jak wywabić plamy z trawy w zależności od rodzaju tkaniny.

Na początku trzeba powiedzieć wprost: usuwanie plam z trawy nie jest łatwe. Ponadto trzeba uważać aby nie uszkodzić ubrań, dlatego trzeba zastosować odpowiednią metodę. Podstawową zasadą jest aby nigdy nie używać gorącej wody – to tylko utrwali plamę.

Metoda z wykorzystaniem alkoholu:

Pierwszą metodą, którą się stosuje do usuwania plam z trawy jest alkohol. Plamy najlepiej usuwać za pomocą 70% alkoholu lub rozcieńczonego amoniaku. Nanieść alkohol na plamę, pozostawić na chwilę, a następnie spłukać zimną wodą. W przypadku ubrań z wełny stosować ciepły alkohol.

Metoda z wykorzystaniem wody utlenionej:

Kolejną skuteczną metodą na plamy z trawy jest woda utleniona. Nawilżamy szmatkę wodą utlenioną i przecieramy miejsce zabrudzeń aż do skutku. Ewentualnie można nanieść na szmatkę odrobinę amoniaku. Ta metoda jest zalecana do wywabiania zabrudzeń z tkanin z bawełny i lnu.

Pozostałe skuteczne metody:

Innym sposobem, którego warto spróbować jest użycie płynu do naczyń. Brudne ubrania zapieramy w wodzie z dodatkiem płynu do naczyń. Po takim zabiegu zrobić tradycyjne pranie w pralce.

Wiele osób poleca do usuwania plam z trawy również kwasek cytrynowy. Proces jest nieskomplikowany: wystarczy przecierać zabrudzone miejsce kwaskiem cytrynowym, aż do usunięcia plamy. Ponoć stare plamy dają się łatwo usunąć stosując podaną metodę.

Gdy już wszystkie sposoby zawiodły (choć to bardzo mało prawdopodobne) jest jeszcze ostatnia deska ratunku. Mianowicie czyścić plamy za pomocą amoniaku lub alkoholu z dodatkiem wody z solą. Jestem pewien, że teraz już na pewno pozbyliście się wszelkich plam z trawy :)

16 komentarzy:

 1. A mi się udało wywabić plamę na ubraniu po prostu za pomocą zwykłego soku z cytrny:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie też się udało sokiem z cytryny :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Próbuje zadziałać cytryna zatem na moich czerwonych nowych dżinsach..!

  OdpowiedzUsuń
 4. mi też się udało sokiem z cytryny

  OdpowiedzUsuń
 5. Płyn do naczyń i alkohol nie działają nawet na świeże plamy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Najlepiej użyć odplamiacza Persil i duzo wody utlenionej ! Naprawdę działa ! Można też użyć mąki ziemniaczanej z wodą lub wody kolońskiej !

  OdpowiedzUsuń
 7. Mi niczym nie chce puscic :/

  OdpowiedzUsuń
 8. A sok z cytryny nie wybarwi ? Bo mam błękitne spodnie i się boję że mi się białe plamy zrobią :/

  OdpowiedzUsuń
 9. Kochane, a jeśli ubrudzilam niefortunnie jeansy jakimś sokiem z trawy, wielka zielona kropla mi poleciała z jakiegoś nieznanego "kwiatka", to co da rade? Vanish?

  OdpowiedzUsuń
 10. Dzięki temu artykułowi uratowałam mój ulubiony kombinezon, bardzo dziękuje i potwierdzam skuteczność sposobu z płynem do naczyń :)

  OdpowiedzUsuń
 11. A czy ktoś z Was próbował usunąc plamy z butów zamszowych? Niestety są zazielenione...

  OdpowiedzUsuń
 12. ja mam żółte jeansy i mam na nich brązowa plame której nie da się wyprać :( zna ktos jakiś skuteczny patent?

  OdpowiedzUsuń
 13. Cytryna działa :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Skórka od chleba do czyszczenia rzeczy zamszowych :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Vanish. Usuwa wszystkie plamy.

  OdpowiedzUsuń
 16. Mi się śmiać chce z tych reklam, że tutaj bielusieńka bluzka i w trawie, a później lśniąca i śliczna. No niestety, ale trawy wcale nie tak prosto się pozbyć. chlorofil jest bardzo silnym barwnikiem.

  OdpowiedzUsuń