Pochłaniacz wilgoci - jak wybrać?

Wilgoć w pomieszczeniach to z pewnością negatywne zjawisko, które wpływa na niszczenie materiałów wykończeniowych, powstawanie grzyba a także bardzo nieprzyjemnego i trudnego do usunięcia zapachu stęchlizny. Dlatego tak ważne jest utrzymanie odpowiedniego stopnia wilgoci… I tu z pomocą przychodzą pochłaniacze wilgoci.

Jeżeli nie wiesz jak rozpoznać podwyższony poziom wilgoci w domu zwróć uwagę na następujące objawy: zaparowane okna i szyby, odpadające tynki ze ścian, odklejające się tapety, a także nalot na przedmiotach wykonanych z metalu.

Zignorowanie powyższych oznaków wilgoci może doprowadzić do przykrych konsekwencji, takich jak: rozwój chorób alergicznych i dróg oddechowych u dorosłych i dzieci, uszkodzenie sprzętu elektronicznego, korozja metali, wypaczanie mebli i innych przedmiotów użytkowych.

W związku z kwestiami zdrowotnymi wilgoć w pomieszczeniach w temperaturze 20-22°C powinna wynosić w granicach 30-65%, natomiast w wyższych temperaturach wilgoć nie powinna przekraczać poziomu 55%. Gdy poziom wilgoci jest wyższy powstają grzyby, pleśń i inne drobnoustroje, które wpływają szkodliwie na zdrowie ludzi i zwierząt.

Aby utrzymać prawidłowy poziom wilgoci należy wykorzystać pochłaniacze wilgoci. Na rynku są dostępne tanie i mniej skuteczne pochłaniacze z wymiennymi wkładami oraz droższe i bardziej skuteczne urządzenia elektryczne. HumiStop jest niedrogim pochłaniaczem (cena oscyluje w granicach 15-20zł), który sprawdza się w pomieszczeniach do 18 m2 i wystarcza do około 3 miesięcy. W przypadku, gdy ktoś potrzebuje poważniejszego pochłaniacza, można rozejrzeć się za Metylan STOP WILGOCI, który sprawdza się w pomieszczeniach do 20 m2 lub 50 m2.

3 komentarze:

 1. A ja natknąłem się ostatnio na takie oto pochłaniacze wilgoci. Skoro dają radę w transporcie, to dadzą radę w domu.

  OdpowiedzUsuń
 2. "Na rynku są dostępne tanie i mniej skuteczne pochłaniacze" - no właśnie tu warto uważać, bo ich skład bywa szkodliwy dla zdrowia.

  Sugerowałbym stosować pochłaniacze wilgoci, które są wykorzystywane jako środek osuszający np. w farmacji
  http://www.silicagel.pl/pochlaniacze-wilgoci-silica-gel
  Jest to ekonomiczne i bezpieczne rozwiązanie problemów z wilgocią.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zanim postanowimy zakupić pochłaniacze wilgoci, dobrze jest poczytać o nich i dowiedzieć się, które dla nas będą najodpowiedniejsze. W tym wypadku polecam stronę: http://www.pochlaniaczwilgoci.com.pl/pochlaniacze-wilgoci/

  OdpowiedzUsuń