Jak usunąć plamy z oleju?Tłuste plamy z oleju to częsta przypadłość, a powstają głównie podczas przyrządzania potraw lub jedzenia. Paleta produktów spożywczych opartych na tłuszczu jest bardzo duża. Warto zatem wiedzieć jak wywabić tłuste plamy z ubrań.

Jest kilka metod na usunięcie tych plam. Sposób wywabiania plam należy dostosować do rodzaju tkaniny (aby przypadkiem nie zniszczyć ubrania). Na początku warto spróbować namoczyć ubranie w ciepłej wodzie, a następnie wywiesić na słońce do wyschnięcia (zostawić co najmniej na kilka godzin). Ewentualnie można ciuchy zanieść do profesjonalnej pralni. 

Kolejną metodą jest mąka ziemniaczana. Przygotować wacik, posypać go mąką a następnie przetrzeć ubrudzone miejsce. Na koniec wypłukać w ciepłej wodzie. Sposób z mąką dobrze się sprawdza w przypadku tkanin delikatnych (wełnianych, jedwabnych, jak i zwykłych). Alternatywnie mąkę można zastąpić talkiem.

Następnym sposobem jest zastosowanie alkoholu metylowego (niektórzy stosują nawet benzynę lub rozpuszczalnik). Wacik nasączyć alkoholem z odrobiną octu i przecierać plamę. Należy uprzednio podłożyć pod spód ręcznik papierowy. Na koniec wypłukać w ciepłej wodzie. Ta metoda jest szczególnie skuteczna dla tkanin wełnianych. Benzyny nie stosuję z obawy o wyblaknięcie koloru.

Innym sposobem jest użycie zwykłego płynu do naczyń. Należy zwyczajnie przeprać ubranie w wodzie z płynem lub plamę oblać płynem i zostawić na pewien czas i na koniec dopierać przeprać w wodzie. Ewentualnie można zakupić chemiczne środki tak jak np. Vanish czy Ace.

2 komentarze:

  1. Zawsze używam zwykłego płynu do naczyń, gdyż jest pod ręką. Kiedyś muszę wypróbować wersję z mąką ziemniaczaną - dzięki!

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawy blog związany z naszą branżą, kilka porad już wykorzystaliśmy u naszych klientów.
    Pozdrawiamy

    OdpowiedzUsuń