Jak usunąć plamy z kawy?

Kawa to dla wielu z nas wspaniałe rozpoczęcie dnia. Jednak czasami czar aromatu świeżej kawy może prysnąć się, kiedy przypadkiem skapnie nam ona na nasze ulubione ubranie. Panie, które mają już doświadczenie z plamami z kawy wiedzą, że nie są to najłatwiejsze plamy do usunięcia. Poniżej postaram się przedstawić sposoby, które być może Was uratują.

Najłatwiej usunąć plamę z kawy, która świeżo powstała. W tym celu należy ubranie przepłukać pod gorącą wodą. Na bardzo nowe plamy czasem tylko to wystarczy. Ewentualnie można spróbować dodać do wody amoniaku bądź gliceryny. Na koniec zostawić ubranie aż wyschnie.

Drugą metodą na świeżą plamę jest zastosowanie soli. Przepierz ubrudzone miejsce zimną wodą z solą. Powinno zadziałać!

W przypadku, gdy plamy są już starsze i zaschnięte należy uciec się do bardziej wyrafinowanych sposobów. Oto jeden z nich:

Przygotuj sobie proszek do prania, ocet, nieduże naczynie, nieużywaną szczoteczkę do zębów oraz zimną wodę. Wywróć zbrudzoną odzież na drugą stronę, a następnie przepłukaj plamę pod zimną wodą. W celu wytworzenia specjalnego środka o konsystencji pasty weź miseczkę i wymieszaj ze sobą proszek do prania, ocet i zimną wodę. Pewnie już domyślasz się do czego będzie służyć szczoteczka do zębów. Nałóż kawałek powstałej pasty na szczoteczkę i rozprowadź na obu stronach plamy (UWAGA: aby upewnić się, że pasta nie jest zbyt silna, natrzyj ją w jakimś niewidocznym miejscu tkaniny i sprawdź po 5 minutach czy jej nie odbarwia!). Następnie używając szczoteczki kulistymi ruchami potrzyj plamę. Po tym umyj ubranie pod zimną wodą. Na sam koniec zrób tradycyjne pranie w pralce – po plamie nie powinno być już śladu!

W internecie można jeszcze znaleźć oddzielne sposoby na wyczyszczenie plamy, jeśli kawa była z mlekiem. W takiej sytuacji splamione odzienie po prostu płukamy w ciepłej wodzie do której dodajemy proszek enzymatyczny.

3 komentarze:

 1. A czy próbowała któraś z Was wywabić plamę z kawy na dywanie? Niestety już zaschniętą... :/

  OdpowiedzUsuń
 2. SprzątanieDomu27 sierpnia 2014 02:20

  Wywabianie plamy po kawie z dywanu zależy od rodzaju materiału, z którego on jest wykonany. Wydaje mi się, że najczęściej występują dywany wełniane (mam rację?).

  Najpierw przygotuj sobie ręczniki papierowe lub jakieś waciki, i przyłóż do plamy tak aby jak najwięcej kawy się wchłonęło (nie trzyj na boki bo się jeszcze bardziej rozmaże). Następnie kupić musimy sobie spirytus denaturowany i ocet i wymieszać w stosunku 1:1 (do nabycia w sklepach chemicznych). Taką mieszanką traktujemy poplamione miejsce i miejmy nadzieję, że nie będzie śladu.

  W przypadku dywanów zrobionych z materiałów sztucznych sposób działania jest następujący. Gdy plama jest zeschnięta posypujemy ją solą, a następnie przygotowujemy ciepłą wodę z dodatkiem proszku bądź płynu do prania (każdy ma to w domu). Takim środkiem delikatnie czyścimy plamę za pomocą miękkiej szmateczki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ratunku, pożyczyłam od koleżanki książkę i zanurzona w lekturze niechcący zrobiłam plamę, takie kółko po kawie!! Czy da się to jakoś usunąć z papieru???

  OdpowiedzUsuń