Jak usunąć plamy z krwi?

Usunięcie zeschniętych plam z krwi może stanowić nie lada problem. Jednak na każdy problem można znaleźć sposób. Poniżej przedstawimy kilka metod na wyczyszczenie ubrań splamionych krwią. Wybór metody zależeć będzie głównie od rodzaju materiału.

 Pierwszym i najprostszym sposobem na usunięcie plamy z krwi jest zastosowanie mydła i zimnej wody (tylko zimnej!). Ta metoda sprawdza się gdy plama jest naprawdę świeża. Wystarczy brudny ciuch włożyć pod zimną wodę i delikatnie pocierać. Opcjonalnie dodać szarego mydła.

Druga metoda jest bardziej skuteczna na zeschnięte już plamy, jednak nie należy jej stosować na wełnie i jedwabiu. Na początku przepłukaj tkaninę pod zimną wodą. Następnie weź miskę, nalej litr chłodnej lub letniej wody i dodaj do niej małą łyżeczkę płynu do naczyń oraz łyżkę stołową amoniaku. Potem brudne ubranie włóż do miski i zostaw na 15 minut. Na koniec ponownie przepłukaj w zimnej wodzie i pozostaw do wyschnięcia.

Kolejny sposób wygląda następująco. Należy przygotować krochmal i szczotkę. Na splamione krwią miejsce nałożyć papkę z krochmalu i chłodnej wody, a następnie wyszczotkować. Na mocno zaschnięte plamy można ten zabieg powtórzyć kilka razy. 

Dodatkowe wskazówki w sprawie czyszczenia plam z krwi: 

1. Nigdy nie traktuj plam z krwi gorącą wodą. Taki zabieg tylko utrwali plamę.
2. W przypadku gdy usuwasz plamy z jedwabiu nie używaj środków na bazie amoniaku, ponieważ może on spowodować jego uszkodzenie.
3. Jeżeli usuwasz plamy z nie swojej krwi, radzę założyć rękawiczki ochronne w celu uniknięcia ewentualnego zakażenia.
4. Zanin spróbujesz, któregoś z powyższych sposobów zapoznaj się z zamieszczonymi na metce informacjami dotyczących warunków prania. Najlepiej wypróbuj daną metodą, gdzieś na niewidocznym skrawku materiału, aby upewnić się, że go nie zniszczymy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz