Czym i jak wyczyścić fugi?

Wraz z upływem czasu fugi między płytkami stają się brudne, pokrywają się pleśnią, co sprawia, że pomieszczenia w domu zaczynają wyglądać nieładnie czy wręcz obskurnie. Czyste fugi mogą znacznie rozjaśnić pokój, a wszystko będzie wyglądać bardziej estetycznie. Niezależnie czy chcesz wyczyścić fugi w kuchni czy łazience, można tego dokonać za pomocą kilku prostych narzędzi i środków. Na rynku dostępne specjalne preparaty do czyszczenia fug, jednakże zaprezentuję tutaj bardziej naturalne, domowe sposoby.

Czym czyścić fugi?


Potrzebować będziemy: ścierkę do mycia, starą szczoteczkę do zębów (najlepiej elektryczną), soda spożywcza (do pieczenia) oraz wodę.

1. Na początku przemyć płytki i fugi nawilżoną ścierką, w ten sposób łatwo pozbędziemy się powierzchniowego brudu.
2. Wymieszać sodę z wodą aby powstała pasta.
3. Nałożyć pastę na szczoteczkę, następnie energicznie szorować fugi. Zalecana jest elektryczna szczoteczka, która dodatkowo wibruje.
4. Wytrzeć nadmiar pasty. Można jeszcze raz przetrzeć płytki wilgotną ściereczką.

Powyższy sposób czyszczenia wymaga dużo wysiłku fizycznego, szorowania. Niektórzy sugerują inne rozwiązanie: zastąpić wodę octem, aby czyszczenie było głębsze. Dla naprawdę ciężkich zabrudzeń, można pozwolić paście osiąść na fudze przez parę minut, a dopiero później ją wytrzeć. Jeżeli fuga nadal nie będzie czysta, można zaaplikować sok z cytryny na plamę, pozostawić na kilka minut i wytrzeć. 

W przypadku, gdy plamy nadal uparcie nie schodzą można uciec do innych sposobów, jednakże nie są one już tak naturalne:

1. Szorować fugę za pomocą pasty do zębów (wybierz pastę wybielającą, aby nadać fudze połysk).
2. Można spróbować usunąć zabrudzenia gumką do ołówka.
3. Pokryć fugę pianką do golenia, zostawić na kilka minut a następnie szorować.

Gdy fugi już będą czysto warto pomyśleć o prewencyjnej konserwacji. Raz w roku powinno się zastosować impregnat do fug. Dobrze uszczelnione fugi nie będą sprzyjającym środowiskiem dla pleśni. Ponadto zawsze usuwaj zabrudzenia na bieżąco.

1 komentarz:

  1. Polecam sprawdzony sposób, jak wyczyścić fugi między płytkami na podłodze. U mnie były bardzo bardzo już brudne. Wiecie co użyłam? Opryskałam fugi domestosem z chlorem i normalne brud zszedł momentalnie! Gorąco polecam.

    OdpowiedzUsuń