Czym i jak myć panele podłogowe?

Poniżej znajdziecie Państwo podstawowe informacje jak dbać o panele oraz porady czym i jak myć panele podłogowe. Dowiecie się jakich używać środków, jak często czyścić panele oraz krótka lista „wrogów” paneli podłogowych.

1. Po pierwsze zaleca się regularne zamiatanie podłogi za pomocą szczotki z miękkim włosiem.
2. Powinno się odkurzać raz lub dwa razy w tygodniu aby usunąć wszelki brud i piasek.
3. Należy pamiętać, że panele „nie lubią” wody, dlatego w przypadku mokrych plam czy rozlań, powinno się jak najszybciej ciecz wytrzeć, a miejsce dobrze wysuszyć.
4.  Dobrym pomysłem jest położenie dywaników w miejscach, gdzie się najwięcej chodzi czy przebywa.
5. W miarę możliwości powinno się unikać chodzenia po podłodze w ciężkich butach i obcasach.
6. Nigdy nie przeciągaj mebli oraz innych ciężkich przedmiotów, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzeń i zarysowań paneli podłogowych.
7. Zapoznaj się z zaleceniami producenta w zakresie opieki nad panelami.

Czego nie powinno się robić przy myciu paneli?

Nie używać środków czyszczących na bazie amoniaku – takie środki powodują, że podłoga staję się bardziej matowa. Nie powinno się także używać mokrego mopa i generalnie nie powinno się za bardzo używać wody ponieważ pod wpływem wody drewno naturalnie się rozszerza, co prowadzi do pęknięć.

Jak myć panele aby nie było smug oraz zacieków?

Praktyka pokazuje, iż należy unikać pieniących się środków oraz powinno się myć zgodnie z ułożeniem paneli.

6 komentarzy:

 1. ze względu, że w całym mieszkaniu mam panele używam płaskiego mopa. Kupiłam go w internetowej hurtowni chemicznej http://www.to-ma.com.pl/. Zawsze wszystko u nich kupuje, mają nie tylko atrakcyjne ceny, ale również posiadają w ofercie produkty, które nie są dostępne w sklepach

  OdpowiedzUsuń
 2. Pielęgnacja i dbanie o czystość to jedna sprawa, druga to zapobieganie rysowaniu. A na to są narażone nasze panele w pokoju biurowym, w związku z tym polecam maty poliwęglanowe firmy Poli- Trader http://www.politrader.home.pl. Maty są przeźroczyste także nie widać, że są w moim mieszkaniu, a podłoga jest bez zarysowań. Ceny różne, każdy dostosuje do swoich możliwości finansowych, a co najważniejsze transport gratis!

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapraszam po rewelacyjne ekologiczne środki do sprzątania :)
  Pięknie pachną i są niezwykle skuteczne
  www.farma-eko.pl

  OdpowiedzUsuń
 4. jako doświadczony instalator zauważę, że należy unikać wszelkich preparatów z woskiem, dają efekt na krótką metę, później jest z mycia na mycie gorzej

  OdpowiedzUsuń
 5. To jest właśnie najgorsze w tych panelach- zazwyczaj pięknie się prezentują, ale bardzo trudno je wyczyścić jak się zabrudzą. Nie polecam czyszczenia ich za pomocą wody, zdecydowanie lepiej użyć jakiegoś dobrego płynu, jak na przykład ten: http://www.dosprzatania.pl/SEPTA-FLOOR-F1-1L%283,6065,711%29.aspx , po użyciu dobrego płynu wszystkie zabrudzenia znikają. Należy też unikać katowania paneli za pomocą częstego przesuwania mebli, szorowanie może je uszkodzić tak, że żaden płyn nie pomoże :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Koncentrat "rz" do mycia paneli (można kupić np. w castoramie) rozcieńczony wodą i drobnowłóknisty, dobrze odciśnięty mop - taki zestaw powinien wzorowo zdać egzamin. Ja bynajmniej tak myję u siebie panele i nie mam z nimi żadnych problemów. Wszystko elegancko schodzi, smug też się nie dopatrzyłam...

  OdpowiedzUsuń