Usuwanie plam z wosku


Świeczki potrafią stworzyć niepowtarzalną, romantyczną atmosferę - kieliszek wina, piękna muzyka… I nagle wosk spada na ubranie, skórę lub wełnianą tkaninę.  Co zrobić aby usunąć plamę i przywrócić klimat?

Zasadniczo wywabianie plam z wosku nie jest skomplikowane. Ważne jest natomiast aby dokonać tego starannie i precyzyjnie. Jak usunąć wosk? Sposób wywabiania plam z wosku jest zależny od rodzaju nawierzchni/materiału.

Usuwanie wosku z tkanin wełnianych wygląda następująco. Po zastygnięciu nadmiar wosku zeskrobać nożykiem ze stali nierdzewnej. Na miejsce plamy położyć dwie warstwy białej bibuły, a następnie przyprasować ciepłym żelazkiem. Jeżeli wciąż będą jakieś pozostałości można wypróbować  specjalnych, stworzonych do usuwania plam środków. Przemyć czystą wodą i pozostawić do wyschnięcia.

Jeżeli chcemy usunąć plamy z wosku ze skóry musimy podjąć następujące kroki. Przygotowujemy kostki lodu (wystarczy zakupić odpowiednie foremki, zalać wodą i wstawić do zamrażarki; wiele nowszych lodówek posiada gotowe formy), które wrzucamy do torebeczki. Przykładamy tą torebeczkę do wosku, aby stał się bardziej twardy. Następnie delikatnie zeskrobujemy. Kiedy plama zostanie usunięta można zaaplikować środek konserwujący.

Czym zmyć marker?


Z pewnością każdemu z nas zdarzyło się pobrudzić markerem. Nieważne czy wynikło to z żartów czy też może specjalnie. Niniejszy artykuł pokaże jak oraz czym zmyć niechciane napisy czy znaki ze skóry, a także z innych powierzchni. 

Usuwanie markera ze skóry

Na początku można spróbować po prostu zatrzeć ślady po markerze wilgotną ścierką (ewentualnie ściereczką dla dzieci). Jeżeli to nie wystarcza nałóż mydło na ubrudzone miejsce i szoruj gąbką. Uważaj aby nie przesadzić i nie skaleczyć skóry.  Przy okazji taka mała uwaga: nie powinno się zbyt często pisać markerem po skórze, gdyż grozi to nawet zatruciem atramentowym.  Kolejnym pomysłem na usunięcie markera ze skóry jest użycie spirytusu salicylowego lub perfum. 

Usuwanie markera z ubrania

Ślady po markerze niezmywalnym (wodoodpornym / permanentnym) na ubraniach mogą stanowić nie lada problem.  Nie znaczy to jednak, że od razu trzeba je wyrzucić do kosza. Pierwszą metodą, którą można spróbować jest spray do włosów. Nawilż ubrudzone miejsce wodą, a następnie je odsącz papierowym ręcznikiem kuchennym, którego wcześniej „po psikaj” nie tłustym sprayem. 

Kolejnym sposobem wartym spróbowania jest spirytus. Nałóż niewielką ilość tego alkoholu na plamę, a następnie maczaj to miejsce ręcznikiem papierowym.  Jeżeli wszystko idzie dobrze powinno się zobaczyć jak atrament przenosi się na ręcznik. Po usunięciu plamy zrobić normalne pranie w pralce.

Mleko jest również doskonałym środkiem do usuwania plam z markera na tkaninach. Napełnij miskę mlekiem i namocz zabarwiony obszar Twojej odzieży. Kiedy mleko zmieni swą barwę, wylewamy zawartość i napełniamy od nowa i po raz kolejny moczymy. Powtarzamy czynność, aż do zlikwidowania plamy.

Czym zmyć z marker z innych nawierzchni?  

Aby usunąć ślady po markerze z drewnianych nawierzchni (np. z mebli drewnianych) można użyć soku z cytryny, pasty do zębów, można spróbować także środków takich jak Pronto. W ekstremalnych przypadkach można spróbować zmywacza do paznokci lub rozpuszczalnika, ale trzeba uważać aby nie uszkodzić nawierzchni mebli. Z kolei nawierzchnie takie jak metal możemy czyścić żrącymi środkami bez większych obaw.

Osuszanie fundamentów - jak to zrobić?

Prace takie jak osuszanie fundamentów powinno się zlecić wyspecjalizowanej firmie.  Przedsiębiorstwa dokonują tego za pomocą metody iniekcji krystalicznej oraz termo-iniekcji.

Zanim jednak przystąpi się do prac należy najpierw ustalić przyczynę zawilgoceń. Najczęstszymi przyczynami są podmokłe tereny, powodzie, a także długotrwałe obfite deszcze. Zatrudniony specjalista dokonuje analizy, a następnie wyboru optymalnego sposobu osuszania fundamentów. Radzimy nie zapomnieć zapytać się wybranej firmy o kosztorys prac oraz o gwarancję.

Zarówno metoda iniekcji krystalicznej, jak i termo-iniekcji polega na wywierceniu otworów w fundamencie, wprowadzeniu do nich substancji wysuszających oraz zapobiegających powstawaniu wilgoci.

Ile kosztuje osuszanie fundamentów?
Atrakcyjniejsza cenowo jest metoda iniekcji krystalicznej, jednak droższa metoda termo-iniekcji jest bardziej skuteczna. O szczegółowy kosztorys należy zwrócić się do firmy, która musi dokonać analizy.

Osuszanie piwnicy - jak to zrobić?

Wilgoć w pomieszczeniach, takich jak piwnica, może wyrządzić wiele szkód.  W sytuacji gdy jednak wilgoć się pojawi należy się jej pozbyć, wysuszyć mury i przedsięwziąć zapobiegawcze środki na przyszłość.

Osuszanie piwnicy nie jest czynnością łatwą i niestety do tego typu zadania zaleca się wynajęcie profesjonalnej firmy. Na rynku funkcjonują podmioty, które kompleksowo przeprowadzają prace wzruszeniowe. Należy zwrócić uwagę kogo chcemy do tej pracy zatrudnić. Aby się „nie przejechać” powinno się sprawdzić rzetelność oraz kompetentność firmy, zapytać o referencje co do wykonanych już prac. Przedsiębiorstwo, któremu można zaufać powinno przeprowadzić analizę zaistniałego problemu z wilgocią, przedstawić warianty rozwiązania, a także zapewnić gwarancję.

Czyszczenie rolet

Czyszczenie rolet rzymskich
Rozwijamy roletę i demontujemy ją z mechanizmu poprzez wyciągnięcie dolnego obciążnika oraz prętów usztywniających. Następnie wypleść sznureczki (czasami trzeba wypiąć spinki). Na końcu odklejamy tkaninę z mechanizmu rolety. Tkaninę należy wyprać według indywidualnych zaleceń producenta lub alternatywnie tkaninę możemy oddać do profesjonalnej pralni.

Czyszczenie rolet materiałowych

Odkurzaczem zbieramy kurz z tkaniny, a miejscowych zabrudzeń możemy się pozbyć stosując gumkę do ścierania. Nie zaleca się czyszczenia na mokro. W internecie można znaleźć ponad to porady, iż zabrudzoną tkaninę możemy przetrzeć ściereczką nawilżoną w roztworze lekkiego detergentu. Należy jednak przed tym przestrzec, gdyż taka praktyka może doprowadzić do miejscowego odbarwienia tkaniny.

Czyszczenie szyby kominka

Kominek w domu tworzy niezastąpiony klimat i rozgrzewa pomieszczenia. Niestety po pewnym czasie palenia szyba kominkowa może pokryć się brudem i sadzom. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na jej wyczyszczenie.

Sposób domowy:

1. Weź pusty spryskiwacz do szyb i wypełnij go mieszanką amoniaku z wodą. Opcjonalnie można dodać również odrobiny octu.
2. Weź ręczniki kuchenne i spryskaj szybę.
3. Przetrzyj zabrudzoną szybę – powtórz to kilka razy aż do uzyskania satysfakcjonującego rezultatu (w zależności jak bardzo ubrudzona jest szyba).
4. Do czyszczenia można także użyć specjalistycznych, komercyjnych środków, które znajdziesz w marketach budowlanych (np. Castorama).


Stosując tą metodę powinno się uzyskać satysfakcjonujący rezultat. Jeżeli zdecydujecie się Państwo użyć komercyjnych środków czyszczących kominek - tutaj znajdziecie test owych preparatów. Poniżej ogólne porady, aby utrzymać szybę kominkową w czystości jak najdłużej.

Do czyszczenia szyb bardzo dobrze sprawdza się sprytne urządzenie o nazwie myjka do okien, więcej na ich temat można poczytać pod tym adresem:
http://dobrerankingi.pl/dom-i-ogrod/myjki-do-okien-ranking/