Czym zmyć marker?


Z pewnością każdemu z nas zdarzyło się pobrudzić markerem. Nieważne czy wynikło to z żartów czy też może specjalnie. Niniejszy artykuł pokaże jak oraz czym zmyć niechciane napisy czy znaki ze skóry, a także z innych powierzchni. 

Usuwanie markera ze skóry

Na początku można spróbować po prostu zatrzeć ślady po markerze wilgotną ścierką (ewentualnie ściereczką dla dzieci). Jeżeli to nie wystarcza nałóż mydło na ubrudzone miejsce i szoruj gąbką. Uważaj aby nie przesadzić i nie skaleczyć skóry.  Przy okazji taka mała uwaga: nie powinno się zbyt często pisać markerem po skórze, gdyż grozi to nawet zatruciem atramentowym.  Kolejnym pomysłem na usunięcie markera ze skóry jest użycie spirytusu salicylowego lub perfum. 

Usuwanie markera z ubrania

Ślady po markerze niezmywalnym (wodoodpornym / permanentnym) na ubraniach mogą stanowić nie lada problem.  Nie znaczy to jednak, że od razu trzeba je wyrzucić do kosza. Pierwszą metodą, którą można spróbować jest spray do włosów. Nawilż ubrudzone miejsce wodą, a następnie je odsącz papierowym ręcznikiem kuchennym, którego wcześniej „po psikaj” nie tłustym sprayem. 

Kolejnym sposobem wartym spróbowania jest spirytus. Nałóż niewielką ilość tego alkoholu na plamę, a następnie maczaj to miejsce ręcznikiem papierowym.  Jeżeli wszystko idzie dobrze powinno się zobaczyć jak atrament przenosi się na ręcznik. Po usunięciu plamy zrobić normalne pranie w pralce.

Mleko jest również doskonałym środkiem do usuwania plam z markera na tkaninach. Napełnij miskę mlekiem i namocz zabarwiony obszar Twojej odzieży. Kiedy mleko zmieni swą barwę, wylewamy zawartość i napełniamy od nowa i po raz kolejny moczymy. Powtarzamy czynność, aż do zlikwidowania plamy.

Czym zmyć z marker z innych nawierzchni?  

Aby usunąć ślady po markerze z drewnianych nawierzchni (np. z mebli drewnianych) można użyć soku z cytryny, pasty do zębów, można spróbować także środków takich jak Pronto. W ekstremalnych przypadkach można spróbować zmywacza do paznokci lub rozpuszczalnika, ale trzeba uważać aby nie uszkodzić nawierzchni mebli. Z kolei nawierzchnie takie jak metal możemy czyścić żrącymi środkami bez większych obaw.