Usuwanie plam z wosku


Świeczki potrafią stworzyć niepowtarzalną, romantyczną atmosferę - kieliszek wina, piękna muzyka… I nagle wosk spada na ubranie, skórę lub wełnianą tkaninę.  Co zrobić aby usunąć plamę i przywrócić klimat?

Zasadniczo wywabianie plam z wosku nie jest skomplikowane. Ważne jest natomiast aby dokonać tego starannie i precyzyjnie. Jak usunąć wosk? Sposób wywabiania plam z wosku jest zależny od rodzaju nawierzchni/materiału.

Usuwanie wosku z tkanin wełnianych wygląda następująco. Po zastygnięciu nadmiar wosku zeskrobać nożykiem ze stali nierdzewnej. Na miejsce plamy położyć dwie warstwy białej bibuły, a następnie przyprasować ciepłym żelazkiem. Jeżeli wciąż będą jakieś pozostałości można wypróbować  specjalnych, stworzonych do usuwania plam środków. Przemyć czystą wodą i pozostawić do wyschnięcia.

Jeżeli chcemy usunąć plamy z wosku ze skóry musimy podjąć następujące kroki. Przygotowujemy kostki lodu (wystarczy zakupić odpowiednie foremki, zalać wodą i wstawić do zamrażarki; wiele nowszych lodówek posiada gotowe formy), które wrzucamy do torebeczki. Przykładamy tą torebeczkę do wosku, aby stał się bardziej twardy. Następnie delikatnie zeskrobujemy. Kiedy plama zostanie usunięta można zaaplikować środek konserwujący.