Jak usunąć plamę z długopisu?

Usuwanie plam z długopisu, plam z tuszu nie należy do najłatwiejszych zadań i samo mydło i woda nie wystarczy. Istnieje jednak niedrogi sposób na pozbycie się takich plam z różnych nawierzchni.

Czego będziemy potrzebować?
1. Spirytus salicylowy
2. Pianka do golenia (jeżeli spirytus się nie sprawdzi)
3. Spray do włosów (jeżeli oba powyższe środki nie zdają egzaminu)

Nanieść spirytus na plamę za pomocą szmatki. Odczekać parę minut aby alkohol wszedł w reakcję z tuszem. Osuszyć miejsce za pomocą ręczników kuchennych (mogą być zwilżone). Jeżeli nie udało się wywabić plamy za pomocą spirytusu, spróbuj z pianką do golenia. W przypadku gdy nawet pianka nie działa, można spróbować ze sprayem do włosów. ALE UWAGA! Spray do włosów powinien być używany w ostateczności, ponieważ jest to silny środek, który może spowodować uszkodzenia materiału.

Jak usunąć naklejki z mebli?

Małe dzieci w domu sprawiają wiele radości. Ich żywiołowość i pomysłowość potrafi niejednokrotnie zaskakiwać. Nasze pociechy bardzo często uwielbiają przyklejać naklejki na meblach. Po pewnym czasie trzeba jednak je usunąć i tu pojawia się pytanie jak tego dokonać by nie uszkodzić mebla?

Na szczęście usuwanie naklejek z mebli nie jest zbyt trudne. Na samym początku można podgrzać naklejkę za pomocą suszarki do włosów. Ewentualnie można też namoczyć ściereczkę gorącą wodą i spróbować zetrzeć. Aby pozbyć się pozostałości po kleju należy wziąć wacik i nasączyć go spirytusem lub zmywaczem do paznokci (jedna uwaga – spróbuj przetrzeć wacikiem jakiś niewidoczny zakamarek mebla, aby sprawdzić czy alkohol bądź zmywacz nie uszkadza nawierzchni mebla). Innym sposobem jest nałożenie na naklejkę łyżeczki majonezu, następnie pozostawienie tego na pół godziny. Na końcu zdjąć naklejkę za pomocą żyletki. Opisane wyżej metody można również zastosować do usuwania naklejek z lodówki czy też naklejki rejestracyjnej na szybie samochodu.

Jak i czym wyczyścić przypalony garnek?

Nawet najlepszemu kucharzowi czy gospodyni może zdarzyć się przypalić garnek i chyba każdy z nas ma za sobą takie doświadczenie. Co zrobić w takiej sytuacji?

Nasze babcie stosowały domowy sposób na wyczyszczenie przypalonego garnka, który wygląda następująco. Na początku usuwamy resztki jedzenia, które łatwo dają się zeskrobać. Następnie do garnka wlewamy wodę, wsypujemy sól (1 łyżka na 1 litr wody). Zagotowujemy to  i czekamy do wystygnięcia. Teraz przypalona skorupa powinna dać się usunąć dużo łatwiej. 

Alternatywną metodą jest zagotowanie niewielkiej ilości octu i pozostawienie tego na noc. Nad ranem przypalenie również powinno dać się usunąć z łatwością. Należy pamiętać aby skrobania dokonywać za pomocą drewnianej łyżki, aby nie uszkodzić  powierzchni.



W garnkach ze stali nierdzewnej mogą się pojawić zabarwienia. W takim przypadku  można się ich pozbyć gotując wodę z dodatkiem soku z cytryny.

Czyszczenie pralki krok po kroku

Jeżeli Twoja pralka brzydko pachnie i źle wygląda to wystarczy poświęcić kilka minut, aby ją odświeżyć i wyczyścić. Poniżej prezentujemy kilka prostych kroków jak tego dokonać:

1. Zewnątrz – powycieraj pralkę ścierką z octem lub jakimkolwiek uniwersalnym środkiem czyszczącym.
2. Bęben – wlej dwie filiżanki octu lub soku z cytryny, ustaw pralkę na najwyższą temperaturę. Uruchom ją, a pozbędziesz się brzydkich zapachów oraz plam.
3. Drzwiczki – wyszoruj krawędzie drzwi za pomocą octu aby usunąć pleśń.
4. Dozowniki – wyjmij dozowniki do proszku/płynu i umyj je w zlewie dokładnie. Następnie wysusz i włóż z powrotem.

Czym i jak wyczyścić fugi?

Wraz z upływem czasu fugi między płytkami stają się brudne, pokrywają się pleśnią, co sprawia, że pomieszczenia w domu zaczynają wyglądać nieładnie czy wręcz obskurnie. Czyste fugi mogą znacznie rozjaśnić pokój, a wszystko będzie wyglądać bardziej estetycznie. Niezależnie czy chcesz wyczyścić fugi w kuchni czy łazience, można tego dokonać za pomocą kilku prostych narzędzi i środków. Na rynku dostępne specjalne preparaty do czyszczenia fug, jednakże zaprezentuję tutaj bardziej naturalne, domowe sposoby.

Czym czyścić fugi?


Potrzebować będziemy: ścierkę do mycia, starą szczoteczkę do zębów (najlepiej elektryczną), soda spożywcza (do pieczenia) oraz wodę.

1. Na początku przemyć płytki i fugi nawilżoną ścierką, w ten sposób łatwo pozbędziemy się powierzchniowego brudu.
2. Wymieszać sodę z wodą aby powstała pasta.
3. Nałożyć pastę na szczoteczkę, następnie energicznie szorować fugi. Zalecana jest elektryczna szczoteczka, która dodatkowo wibruje.
4. Wytrzeć nadmiar pasty. Można jeszcze raz przetrzeć płytki wilgotną ściereczką.

Powyższy sposób czyszczenia wymaga dużo wysiłku fizycznego, szorowania. Niektórzy sugerują inne rozwiązanie: zastąpić wodę octem, aby czyszczenie było głębsze. Dla naprawdę ciężkich zabrudzeń, można pozwolić paście osiąść na fudze przez parę minut, a dopiero później ją wytrzeć. Jeżeli fuga nadal nie będzie czysta, można zaaplikować sok z cytryny na plamę, pozostawić na kilka minut i wytrzeć. 

W przypadku, gdy plamy nadal uparcie nie schodzą można uciec do innych sposobów, jednakże nie są one już tak naturalne:

1. Szorować fugę za pomocą pasty do zębów (wybierz pastę wybielającą, aby nadać fudze połysk).
2. Można spróbować usunąć zabrudzenia gumką do ołówka.
3. Pokryć fugę pianką do golenia, zostawić na kilka minut a następnie szorować.

Gdy fugi już będą czysto warto pomyśleć o prewencyjnej konserwacji. Raz w roku powinno się zastosować impregnat do fug. Dobrze uszczelnione fugi nie będą sprzyjającym środowiskiem dla pleśni. Ponadto zawsze usuwaj zabrudzenia na bieżąco.

Czym i jak myć panele podłogowe?

Poniżej znajdziecie Państwo podstawowe informacje jak dbać o panele oraz porady czym i jak myć panele podłogowe. Dowiecie się jakich używać środków, jak często czyścić panele oraz krótka lista „wrogów” paneli podłogowych.

1. Po pierwsze zaleca się regularne zamiatanie podłogi za pomocą szczotki z miękkim włosiem.
2. Powinno się odkurzać raz lub dwa razy w tygodniu aby usunąć wszelki brud i piasek.
3. Należy pamiętać, że panele „nie lubią” wody, dlatego w przypadku mokrych plam czy rozlań, powinno się jak najszybciej ciecz wytrzeć, a miejsce dobrze wysuszyć.
4.  Dobrym pomysłem jest położenie dywaników w miejscach, gdzie się najwięcej chodzi czy przebywa.
5. W miarę możliwości powinno się unikać chodzenia po podłodze w ciężkich butach i obcasach.
6. Nigdy nie przeciągaj mebli oraz innych ciężkich przedmiotów, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzeń i zarysowań paneli podłogowych.
7. Zapoznaj się z zaleceniami producenta w zakresie opieki nad panelami.

Czego nie powinno się robić przy myciu paneli?

Nie używać środków czyszczących na bazie amoniaku – takie środki powodują, że podłoga staję się bardziej matowa. Nie powinno się także używać mokrego mopa i generalnie nie powinno się za bardzo używać wody ponieważ pod wpływem wody drewno naturalnie się rozszerza, co prowadzi do pęknięć.

Jak myć panele aby nie było smug oraz zacieków?

Praktyka pokazuje, iż należy unikać pieniących się środków oraz powinno się myć zgodnie z ułożeniem paneli.